.

.

piątek, 14 listopada 2014

Baba... fasolowa?

Miałam- i nie tylko ja- zajęcie, które to kiedyś przypadało osobom starszym. 
Dziadkom, babciom, co by "zapracowali sobie" na chleb, bo do pługa już nie zaprzęgniesz, do lasu do drzew rąbania też, a wyłuskać groch czy fasolę może, a jakże.
Nie umęczy się przy tym aż tak, a robota będzie zrobiona.
Do gara będzie co włożyć, a i dziadek czy babka też korzystać ze strawy będą więc jasne jak... Szagma.

Absorbery nie starcy, ale łuskają

Mój Jaś....

Lubię łuskać Jaśka.
He he he...

Taki milusi w dotyku, w sumie cud taki, bo przecież z jednego nasionka wielka wijąca bestia powstaje z kilkunastoma strąkami, z dwoma nasionami co najmniej.

Dłubiąc tak w strąkach, patrząc na piętrzące się w kubełku odpadki, wspomniałam sobie o strączynach, potem o grochowinach, a stąd już blisko do baby grochowej.

Ostatnio na wierzchu leży "Bestiariusz słowiański", o którym już pisałam kiedyś więc jestem na bieżąco.
Baby grochowe, istoty demoniczne, odziane są w wysuszone pędy grochowin, a we włosach mają poutykane łubinowe badyle. Mieszkały w łanach łubinu, peluszki czy grochu. 
Nie były milusie, bo prześladowały śpiących żniwiarzy dusząc i podgryzając. Na dodatek baby grochowe często interesowały się niepilnowanymi dziećmi, które mogły porwać i zjeść.

Baby jagodowe z kolei, to demony leśne, związane jak sama nazwa wskazuje z jagodziskami. Groźne dla dzieci samotnie włóczących się po lasach. Za strój służyły im suknie z leśnych roślin, czasem we włosach miały wplecione zielsko. Zapewne wyglądały dość nieporządnie i nie budziły zaufania... Nota bene...mamy współcześnie chyba inne demony leśne, a raczej te bytujące na parkingach leśnych baby...paszczakowe.

Były też baby wodne - takie strasznie już przeterminowane rusałki. Podobno jak ich młodsze koleżanki pląsały nago w świetle księżyca, co było zapewne widokiem niezapomnianym.. 
Podobno były to dusze kobiet, które zginęły tragicznie lub najzwyczajniej w świecie- zachlały się na śmierć. 

Skąd w ogóle baba ?
W znaczeniu  słownika demonologii słowiańskiej to prasłowiański demon domowy lub ludowe określenie stracha, którego wizją najczęściej straszono dzieci.
Magiczne znaczenie stworzeń zaliczanych do bab i ich podobieństwo do starych kobiet wynikało z prostej przyczyny. Dawniej stare kobiety zdarzały się rzadko. Powiedzmy sobie szczerze, że głównie porody miały tutaj wpływ na ilość wiosen, jakie mogła sobie kobieta wywalczyć od Losu. 
Stara kobieta budziła z jednej strony szacunek, ale i lęk co zapewne miało wpływ na to, że wielu magicznym i demonicznym istotom nadawano postać starej kobiety. 
Oczywiście pomarszczonej i brzydkiej, jakby każda z kobitek na starość miała sobie zasłużyć na taki eksterier, kurdelebele....

19 komentarzy:

 1. Taaa, a dziady to pies? Dziadów jeszcze mniej było, bo używać lubieli i więcej czynników ryzyka doświadczali.
  A fasolka śliczna i milusia. I pożywna. Jedz Tupaja, jedz, zmarszczków nie będziesz miała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... mniejsze prawdopodobieństwo zostania babą wodną czy innej maści.
   Chłopom zawsze się upiecze ;)

   Usuń
 2. O matko !!!
  Co to za horrory na dobranoc ?
  Zasnąćnie będę mogła ;-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne, lubię takie klimaty.
   Dla mnie horror to onet po 22giej. :))))

   Usuń
 3. Tej fasoli to akurat nie lubię...
  A bestiariusz mam i ja od niedawna, bo od września :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwestia przyrządzenia może?;)
   A książka zacna, oj zacna!

   Usuń
 4. Cudne są wiadomosci z tego bestiariusza! Baby, rusałki, wiedźmy, boginki, strzygi...Nasza pradawna magia, która ozywa i zachwyca, jesli się o niej z życzliwoscia pomysli. Bardzo lubie stare, słowiańskie legendy i basnie.
  Dziekuję za ciekawy post Tupajko!:-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olgo, kiedyś ludzie mieli wyobraźnię, lubili bajać, spędzać czas także na wspólnym wymyślaniu. A teraz?
   Kompy, tablety, smarkfony i inne tam.

   Usuń
 5. Trza było cóś wymyślić, żeby ciemny lud straszyć. Taaa, chłop zawsze był bohater, a baba czarownica i zło. W zasadzie część, i to spora do dziś z tego została. Ale legendy fajne, fajniejsze niż disneyowskie ! A fasolka fajna jest, szczególnie jaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Straszyć i nie tylko. Dobrze było wiedzieć, że ma człowiek oparcie w istotach magicznych.

   Usuń
 6. A wieczorem poczytaj Absorberom "Traktat o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego;))))

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostanio trafiłam na takie.......http://mitologie.wordpress.com/boginie-i-bogowie-od-a-do-z/.....Dziwożona mi się najbardziej podoba.....te kłaki i obwisłe cycki, co to ludzie wymyślali....

  I trafiłam na takie, pomyślałam, że Ci się spodoba:)))
  http://www.youtube.com/watch?v=1ZeciX-3wfs

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nooo Mnemo :)
   Bomba! :D :D

   Usuń
  2. Wiedziałam, że Ci się spodoba, pomyślałam, że Absorbery nawet mogom się z Tobom zabawić, pewno mają takie ustrojstwo:)))

   Usuń
 8. A ta strona o- tak, jest niezła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Znaczy jak dożyła sędziwego wieku, to zapewne miała konszachty z diabłem. Bano się starych kobiet, z drugiej strony stara kobietą bywało się już po 40 tce - siwy włos, co ząb to wystąp, bez Nivejki i smarowideł na oko (na wsi przecież buźki tylko młodość i rumieniec malował!), bez botoksu i innych hiarulonów, kobiety starzały się niebo szybciej niż teraz. Ale dziadów też się bano, choć zapewne większym szacunkiem ich darzono niż baby. Ciekawy post! Super, w sam raz do podusi:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kobiety tez przeciez zawsze byly czarownicami, poludnicami i innymi zlymi i tymi co zakazanym owocem czestowaly. Niesamowicie to ciekawe nie slyszalam o tych "babach". Na Warmii byl za to demon odmianek (chyba facet, bo rodzaj meski) no i topnik (tez rodzaj meski), a czarownice dobrze bylo miec w swojej wsi, bo jak czarownica z innej wsi rzucia urok, to ta swoja mogla go odczarowac. Przepraszam za brak polskich znakow, cos sie z nimi porobilo i zniknely. Pozdrawiam cieplo!

  OdpowiedzUsuń
 11. Łot ciekawostka :) Sporo się włóczę po lasach i polach, i jeszcze żadnej baby nie spotkałam. Obym się sama z tego włóczenia w taką babę nie zamieniła ;)
  Mieli kiedyś ludzie wyobraźnię ;)

  OdpowiedzUsuń